Klub Sportowy MOSiR Sparta Zabrze - strona nieoficjalna

pon.

O klubie

W 1906 w Mikulczycach powstało Turnverein in Mikultschütz (Towarzystwo Gimnastyczne), z którego, w wyniku reform Niemieckiego Związku Gimnastycznego, w 1920 wydzielił się klub piłkarski Sportfreunde 1920 Mikultschütz. W 1936 w związku ze zmianą nazwy gminy, zmienia się również nazwa klubu na Sportfreunde 1920 Klausberg. Drużyna od początku odnosiła sukcesy w rozgrywkach okręgowych, awansując w sezonie 1937/38 do Gauligi Śląskiej, w której uczestniczyła także w latach 38/39 i 39/40 zajmując odpowiednio 7,7 i 4 miejsce. Klub rozwiązano po II wojnie światowej.

W 1945 roku na stadionie Sportfreunde 1920 Klausberg powstał Górnik Mikulczyce. W roku 1964, po połączeniu z drużyną Ludwik Mikulczyce i Concordia Zabrze, zmienił on nazwę na Międzyzakładowy Górniczy Klub Sportowy Mikulczyce (MGKS Mikulczyce). W roku 1972 awansował do II ligi.

W roku 1973 po ponownym połączeniu z kolejnymi drużynami piłkarskimi (między innymi Górnik Rokitnica iGórnik Biskupice) utworzono wspólną drużynę piłkarską pod nazwą Sparta Zabrze.

Zarys historyczny:

W pierwszych latach po wojnie piłkarze Mikulczyc grali w klasie A, zdobywając w 1949 roku mistrzostwo grupy II klasy A i wraz z mistrzem klasy wydzielonej "Górnikiem Zabrze" i mistrzem grupy I "Stalą Bobrek" walczył w eliminacjach o wejście do II ligi. W 1952 roku po przegranym meczu z "Kolejarzem Tarnowskie Góry" nastąpiła degradacja do klasy B, a potem nawet do klasy C... Wykruszyli się starsi piłkarze zespół znajdowali się w rozsypce. Od tego czasu postawiono na juniorów.

Właściwa polityka szkoleniowa pozwoliła w 1954 roku odnieść wielki sukces, jakim było zdobycie przez juniorów tytułu mistrza Śląska (w finale z "Naprzodem Lipiny" 3:1). Ta młodziutka jedenastka przeszła następnie w całości do I zespołu i po roku wywalczyła mistrzostwo klasy B i awans do klasy A. w 1957 roku rewelacyjni piłkarze z Mikulczyc są mistrzami klasy A i awansują do ligi Śląskiej. Grają w niestety tylko jeden sezon. Mówiono wtedy, że awans przyszedł nieco za wcześnie.

1952 - mistrz Śląska w grupie juniorów przed drugim meczem finałowym

Kiedy "Górnik  Mikulczyce" powrócił do III Ligi, zdobywał tytuły wicemistrzów grupy:

- 1960r. - za Szombierkami Bytom (o 6pkt. mniej)

- 1961r. - za Slawią Ruda Śląska (o 4 pkt.mniej)

- 1962r. - Za Górnikiem Radlin (o 2 pkt. mniej)

Po trzech wicemistrzostwach nadeszło wreszcie spełnienie marzeń piłkarzy i kibiców z Mikulczyc - zdobyli oni tytuł mistrza i oto po raz drugi w swej karierze stają u wrót II Ligi. Sukces tym większy, iż osiągnięty przez ten sam zespół który 1954 roku zdobył tytuł w juniorach. Oto piłkarze którzy wywalczyli AWANS ! Strój, Mróz, Pudło, Kirszniok, Afeld, Wagner, Kulanek, Szulc, Botek, Strzyż, Wiland. Godnym podkreślenia jest fakt, że piłkarze doszli do tego sukcesu nie zaniedbując pracy zawodowej: tak jak inni wykonywali swoje obowiązki na dole kopalni, a dopiero po pracy poświęcali swój czas ulubionej piłce nożnej. Największy trud piłkarzy byłby niczym bez trenerów i działaczy. Trenerem juniorów, ich opiekunem i kierownikiem drużyny był ofiarny działacz Rem po nim przejął dorastających piłkarzy Suchy, po którym funkcję trenera powierzono Czesławowi Czarnemu. Górnik Mikulczyce znalazł się wśród zespołów ubiegających się o wejście do II Ligi, uzyskując następujące wyniki:

- z Pogonią Prudnik 2:1 i 1:0,

- z Olimpią Poznań  1:4 i 2:1,

- Górnik Wałbrzych  1:0 i 1:5

Obie jedenastki górnicze zdobyły po 8 punktów, wobec czego zarządzono dodatkowy mecz w Opolu. Pomimo dogrywki nie dał on rozstrzygnięcia (0:0), wobec czego do II Ligi awansowali piłkarze Wałbrzycha lepszym stosunkiem bramek.

Stare przysłowie mówi "Co się odwlecze, to nie uciecze".

W czerwcu 1972 roku piłkarze MGKS Mikulczyce - Rokitnica uzyskali upragniony awans do II Ligi państwowej. Wielka była radość z tego wydarzenia. Inauguracyjny mecz ze Śląskiem Wrocław zgromadził na naszym stadionie komplet widzów. Występowało tu wielu wspaniałych piłkarzy między innymi Zbigniew Boniek i Józef Młynarczyk. Po czterech sezonach GKS Sparta opuściła szeregi drugoligowców. W trzeciej lidze występowała nieprzerwanie do końca sezonu piłkarskiego 1984/85, kiedy to spadła do klasy okręgowej. Do dzisiejszego dnia pierwszy zespół występuje na poziomie IV i V Ligi.

Źródło: Górniczy Klub Sportowy "Sparta" Zabrze 1920 - 1995

Z kart dziejów:

08.08.1920    - Zjazd Górnośląskiego Związku Okręgowego  Piłki Nożnej w Bytomiu powołuje kluby

- PIAST Mikulczyce

- JEDNOŚĆ Rokitnica

1920                - Powstaje Towarzystwo Sportowe w Biskupicach

01.02.1933     - Wchodzi w życie "Ustawa Robotniczego Klubu Sportowego w Mikulczycach"

maj 1945         - Reaktywują działalność

- Robotniczy Klub Sportowy JADWIGA

- Robotniczy Klub Sportowy MIKULCZYCE

- Klub Sportowy Górnik 08 Rokitnica

- Górnik Biskupice